Bordsur

Bordsur
Bordsur
Bordsur
Bordsur
Bordsur
Bordsur
Bordsur
Bordsur
Bordsur
Bordsur
Bordsur
Bordsur

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

2 500 SEK

BORDSUR, med bordsdekorationer, 3 dlr, tidigt 1900-tal, Frankrike, urverket märkt E Godeau A Paris, svart kalksten/marmor med iläggningar av malakit samt urnor i delvis förgylld brons, nyckel finns, höjd ca 21, största bredd 39 cm

Tillhör temaauktionen "Från ett samlarhem".

En dekorlist i brons till ena bordsdekorationen sitter lös, några kantnagg, 3 siffror till urtavlan medföljer lösa, funktionen garanteras ej

557976

2018-07-18