Bordsur senempire
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORDSUR, senempire, 1800-talets mitt, hölje i mahogny i form av "spegelrum" med trappa, flankerad av träskurna och förgyllda karyatider, upptill najader i brons, dekorativa bronsbleck med putti symboliserande de sköna konsterna, Pallas Athena och Nike, Medusa rondanini, capriconer, samt en krönt örn, pelare samt fötter i alabaster, rummets golv i dekorationsmålat trä, höjd ca 69, basens bredd 35 cm
Tillhör temaauktionen "Från ett samlarhem".
Renoverad och kompletterad, nagg på fötterna, sprickor på urtavlan i emalj, bruks och åldersrelaterat slitage, funktionen garanteras ej
557981
2018-07-18