Bordsur senempire

Bordsur senempire
Bordsur senempire
Bordsur senempire
Bordsur senempire
Bordsur senempire
Bordsur senempire
Bordsur senempire
Bordsur senempire
Bordsur senempire
Bordsur senempire
Bordsur senempire
Bordsur senempire
Bordsur senempire
Bordsur senempire
Bordsur senempire
Bordsur senempire

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

BORDSUR, senempire, 1800-talets mitt, hölje i mahogny i form av "spegelrum" med trappa, flankerad av träskurna och förgyllda karyatider, upptill najader i brons, dekorativa bronsbleck med putti symboliserande de sköna konsterna, Pallas Athena och Nike, Medusa rondanini, capriconer, samt en krönt örn, pelare samt fötter i alabaster, rummets golv i dekorationsmålat trä, höjd ca 69, basens bredd 35 cm

Tillhör temaauktionen "Från ett samlarhem".

Renoverad och kompletterad, nagg på fötterna, sprickor på urtavlan i emalj, bruks och åldersrelaterat slitage, funktionen garanteras ej

557981

2018-07-18