Fotogenlampa 1800-talets andra hälft

Klubbat för:

1 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

FOTOGENLAMPA, 1800-talets andra hälft, blandstil, oljehus av porslin, grön med dekor av blommor och gripar nedertill, förgylld zink, höjd inklusive brännrör ca 71 cm

Slitage på förgyllning samt dekor, smuts, enstaka små repor på oljehuset, vinröd fläck (förmodligen målarfärg) ovanför en grip

558032

2018-07-10