Ragnar Sandberg teckning

Ragnar Sandberg teckning
Ragnar Sandberg teckning
Ragnar Sandberg teckning
Ragnar Sandberg teckning
Ragnar Sandberg teckning
Ragnar Sandberg teckning

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

RAGNAR SANDBERG (1902-1972), "Päronplockaren", signerad R.S och daterad -40 samt med dedikation "Till Gösta av sommarens magra skörd sept 1940 Ragnar", färgkrita ca 25,5x33,5 cm.

Proveniens: Direktör Gösta Olson, Svensk-Franska Konstgalleriet. Försåld på Stockholms Auktionsverk, Moderna kvalitén 27 april 2009

Övrigt: Sannolikt förlaga till oljemålning med samma motivval, kallad "Flickan i päronträdet".

558109

2018-07-11