Bläckställ och cigarettfodral

Bläckställ och cigarettfodral
Bläckställ och cigarettfodral
Bläckställ och cigarettfodral
Bläckställ och cigarettfodral
Bläckställ och cigarettfodral
Bläckställ och cigarettfodral
Bläckställ och cigarettfodral
Bläckställ och cigarettfodral
Bläckställ och cigarettfodral
Bläckställ och cigarettfodral
Bläckställ och cigarettfodral
Bläckställ och cigarettfodral
Bläckställ och cigarettfodral
Bläckställ och cigarettfodral
Bläckställ och cigarettfodral
Bläckställ och cigarettfodral

Såld för:

700 SEK

Utropspris

1 500 SEK

BLÄCKSTÄLL OCH CIGARETTFODRAL, silver, 3 dlr, bläckställ från Birmingham, England stämplad E.J. Houlston, ca 1900, höjd ca 6 cm, andra bläckställ i glas stämplad C.G. Hallbergs Guldsmeds AB, Stockholm, år 1901, höjd ca 11,5 cm, cigarettfodral stämplad C.G. Hallbergs Guldsmeds AB, Stockholm, år 1917, monogram "E.P." samt gåvoinskription på insidan, längd ca 15 cm, vikt 267 g

Slitage på samtliga, kraftig slitage på cigarettfodralets utsida, ena bläckställs glasinsats naggad/sprucken

558134

2018-07-11