Bordsur

Bordsur
Bordsur
Bordsur
Bordsur
Bordsur
Bordsur
Bordsur
Bordsur
Bordsur
Bordsur
Bordsur
Bordsur
Bordsur
Bordsur
Bordsur
Bordsur
Bordsur
Bordsur
Bordsur
Bordsur

Såld för:

Osåld

Utropspris

25 000 SEK

BORDSUR med bordsdekorationer, senempire, 1800-talets mitt, urverket märkt Viel-Robin med monogram samt 108, Robert Viel-Robin (1827-1882) hölje och bordsdekorationer i mörkpatinerad brons samt sienna marmor, klockan med stående figur med skriftrulle och ankare, under urtavlan den kapitolinska varginnan med Romolus och Remus, urtavlan med en kringliggande orm och överst en romersk hjälm och svärd, bordsdekorationerna med fat av kylixtyp, höjd ca 66, bredd 43 cm

Tillhör temaauktionen "Från ett samlarhem".

Bitr av marmor borta, lagningar och slitage, funktionen garanteras ej

558146

2018-07-18