Kristianopel lergods 3 dlr

Kristianopel lergods 3 dlr
Kristianopel lergods 3 dlr
Kristianopel lergods 3 dlr
Kristianopel lergods 3 dlr
Kristianopel lergods 3 dlr
Kristianopel lergods 3 dlr
Kristianopel lergods 3 dlr
Kristianopel lergods 3 dlr
Kristianopel lergods 3 dlr
Kristianopel lergods 3 dlr
Kristianopel lergods 3 dlr
Kristianopel lergods 3 dlr
Kristianopel lergods 3 dlr
Kristianopel lergods 3 dlr
Kristianopel lergods 3 dlr
Kristianopel lergods 3 dlr
Kristianopel lergods 3 dlr
Kristianopel lergods 3 dlr

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KRISTIANOPEL, lergods, 3 dlr, 1900-talets första hälft, gul och grönglaserade, tillverkad på Bergmans krukmakarverkstad, Kristianopel, inskriptionerna lyder: "Filebunke - Kristianopel Blekinge", "Bleking" samt "Kristianopel Blekinge", skål med handtag höjd ca 7, diameter ca 18 cm, lilla gula skålens höjd ca 4, diameter ca 12 cm, stora skålens höjd ca 8, diameter ca 22 cm

Stora skålen saknar lock, avslag på glasyren, krackelyr, slitage
lilla skålen krackelyr samt slitage
mellanskålen krackelyr, slitage, nagg

558158

2018-07-11