Ordenstecken Svarta Stjärnordern

Såld för:

700 SEK

Utropspris

1 200 SEK

ORDENSTECKEN, Svarta Stjärnordern "Ordre de l´Étoile noire", Frankrike, delades ut mellan åren 1894-1963, ersattes av Nationalförtjänstorden.

"Medaljen är lika på båda sidor, består av ett vitt emaljerat johanniterkors med breda kanter av guldkantad blå emalj, mellan armarna bryter gyllene strålar fram, i korset mitt en femuddig, guldkantad stjärna av svart emalj, ovanpå korset en fast och en rörlig ögla, som med ordenstecknet förbinda en krans av guldkantade lagerblad, vars översta del slutar i en gyllene kula"

Medaljens totalhöjd ca 9,5, bredd ca 3,8 cm

Information hämtad från Armémuseum

Emaljskador, förgyllningarna nästan helt borta, skador på uddarna

558204

2018-07-11