Skåp boullearbete

Skåp boullearbete
Skåp boullearbete

Såld för:

Osåld

Utropspris

15 000 SEK

SKÅP, boullearbete, 1800-talets slut, senbarockstil, stomme i mahogny delvis eboniserad, iläggningar av sköldpadd och mässingslister samt dekorativa bronsbeslag, skiva i carraramarmor, höjd ca 104, samt 112x45 cm

Tillhör temaauktionen "Från ett samlarhem".

Mindre bortfall av dekor, slitage, nyckel saknas

558268

2018-07-18