Carl Malmsten Svarven
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
15 000 SEK
CARL MALMSTEN, bord, "Svarven", formgivet 1935, furu, påskrift i blyerts lydandes "Tällberg Långbers", i övrigt omärkt, höjd ca 63, 120x69 cm
Historik och proveniens:
Troligen beställd till Långbersgården i Tällberg tillsammans med annan inredning.
"Systrarna Elsa och Wilma Långbers kom efter en tid i Amerika tillbaka till hembygden. I den gamla doktorsbostaden, högst uppe i Tällberg på Vår Herres Gattu, fann de "den vackraste platsen på jorden" och startade där ett hälsohem/pensionat 1936. En mera naturskön plats hade de knappast kunnat välja.
Fuktmärken, bruksslitage
558350
2018-07-11