Carl Malmsten Svarven

Carl Malmsten Svarven
Carl Malmsten Svarven
Carl Malmsten Svarven
Carl Malmsten Svarven
Carl Malmsten Svarven
Carl Malmsten Svarven
Carl Malmsten Svarven
Carl Malmsten Svarven
Carl Malmsten Svarven
Carl Malmsten Svarven
Carl Malmsten Svarven
Carl Malmsten Svarven
Carl Malmsten Svarven
Carl Malmsten Svarven

Såld för:

Osåld

Utropspris

15 000 SEK

CARL MALMSTEN, bord, "Svarven", formgivet 1935, furu, påskrift i blyerts lydandes "Tällberg Långbers", i övrigt omärkt, höjd ca 63, 120x69 cm

Historik och proveniens:

Troligen beställd till Långbersgården i Tällberg tillsammans med annan inredning.

"Systrarna Elsa och Wilma Långbers kom efter en tid i Amerika tillbaka till hembygden. I den gamla doktorsbostaden, högst uppe i Tällberg på Vår Herres Gattu, fann de "den vackraste platsen på jorden" och startade där ett hälsohem/pensionat 1936. En mera naturskön plats hade de knappast kunnat välja.

Fuktmärken, bruksslitage

558350

2018-07-11