Spegel barock 1700-talets första hälft

Klubbat för:

50 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

SPEGEL, barock, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, infattade krön- och kantglas med bemålning av växter och fåglar, krönet med ymnig dekor av blomsterurna, akantus, voluter och snäcka, fasettslipat och kvicksilverfolierat glas, ramen i furu, bakstycke i ek, 137 x 66 cm

För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se

Smärre skador och lagningar, krönglas med sprickor, färgbortfall, smärre folieringsskador

558399

2018-10-23