Eames stol
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
CHARLES & RAY EAMES, "1730" även kallad La Fonda, stol, Herman Miller, USA, ursprungligen formgiven 1961, skal i glasfiber, underrede i lackerad aluminium, etikettmärkt Herman Miller, sitthöjd ca 45 cm
Historik: Stolen formgavs ursprungligen 1961 för restaurangen La Fonda Del Sol i New York
Bruksslitage, fläckar på glasfibern, nagg i skalets kant
558512
2018-07-13