Eames stol

Eames stol
Eames stol
Eames stol
Eames stol
Eames stol
Eames stol
Eames stol
Eames stol
Eames stol
Eames stol
Eames stol
Eames stol

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

2 500 SEK

CHARLES & RAY EAMES, "1730" även kallad La Fonda, stol, Herman Miller, USA, ursprungligen formgiven 1961, skal i glasfiber, underrede i lackerad aluminium, etikettmärkt Herman Miller, sitthöjd ca 45 cm

Historik: Stolen formgavs ursprungligen 1961 för restaurangen La Fonda Del Sol i New York

Bruksslitage, fläckar på glasfibern, nagg i skalets kant

558512

2018-07-13