Tage Björk oljemålning

Tage Björk oljemålning
Tage Björk oljemålning
Tage Björk oljemålning
Tage Björk oljemålning
Tage Björk oljemålning
Tage Björk oljemålning

Såld för:

1 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

TAGE BJÖRK (1909-80): Cyklar, signerad och daterad Tage Björk -46, olja på pannå, 54,5x73 cm

Proveniens: Konstnär Tage Björk

Konstnären Tage Waldemar Björk, född 13 oktober 1909 i Lit, Jämtland, död 1980.

Han var son till stenhuggaren J.O. Björk och Josefina Nilsson och från 1945 gift med Iris Jonsson. Björk var som konstnär autodidakt och bedrev självstudier under resor till Skottland, Frankrike, Nederländerna. Separat ställde han ut i Stockholm och Östersund och han medverkade i en HSB utställning på Nationalmuseum, Folkrörelsen konstfrämjandets vandringsutställningar, Sveriges allmänna konstförenings utställningar samt ett flertal samlingsutställningar i Stockholm, Göteborg och Halmstad. Hans konst består av stilleben, interiörer, figurer och landskapsmålningar i olja eller pastell samt etsningar.

Litteratur:
Svenskt konstnärslexikon del I sid 191, Allhems Förlag, Malmö.
Svenska konstnärer, Biografisk handbok, Väbo förlag, 1987, sid 62.

Duk med ojämnheter, krackelering

558571

2018-07-15