Ring guld 1800-tal
Klubbat för:
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RING, 14 k guld, 1800-talets andra hälft, svart emalj samt 12 diamanter med rosenslipning, odlad saltvattenspärla ca 6,5 mm, ringstorlek ca 16,5 mm, total vikt ca 5,2 g
Emaljslitage, odlad pärla senare monterad, undertill med limrester samt tennlödningar
558581
2018-07-19