Ring guld 1800-tal

Ring guld 1800-tal
Ring guld 1800-tal
Ring guld 1800-tal
Ring guld 1800-tal
Ring guld 1800-tal
Ring guld 1800-tal
Ring guld 1800-tal
Ring guld 1800-tal
Ring guld 1800-tal
Ring guld 1800-tal
Ring guld 1800-tal
Ring guld 1800-tal

Såld för:

1 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

RING, 14 k guld, 1800-talets andra hälft, svart emalj samt 12 diamanter med rosenslipning, odlad saltvattenspärla ca 6,5 mm, ringstorlek ca 16,5 mm, total vikt ca 5,2 g

Emaljslitage, odlad pärla senare monterad, undertill med limrester samt tennlödningar

558581

2018-07-19