Snusburkar, cigarrburkar, tobaksburkar

Såld för:

300 SEK

Utropspris

2 000 SEK

PARTI SNUSBURKAR, CIGARRBURKAR OCH TOBAKSBURKAR, ca 58 st, litograferad plåt, en av papp, mestadels 1910-/30-tal, bl a J L Tiedemanns Tobaksfabrik, Abdulla & Co LTD, Svenska Tobaksmonopolet (bl a Licenia, Gentleman´s Mixture, Kung Gustaf Hyllningscigarett, Kronblandning, Regatta, Bridge från omkring 1905), Turisten (med vyer från Stockholm), British-American Tobacco Co LTD, Johannes N Withs Tobakfabrikker i Christiania, United States Central Union Cut Plug, F Lieftinck Holland m fl, högsta höjd ca 14 cm

Rost och slitage, några burkar mycket slitna, några burkar går inte att öppna

558686

2018-07-13