Oljemålning med havsmotiv

Oljemålning med havsmotiv
Oljemålning med havsmotiv
Oljemålning med havsmotiv
Oljemålning med havsmotiv
Oljemålning med havsmotiv
Oljemålning med havsmotiv

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

2 000 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, sent 1800-/tidigt 1900-tal, troligen England, havsmotiv med fiskeskuta, signerad E. Hercher, olja på duk, ca 93x71 cm

Antagligen målad i stil efter J.M.W. Turner att döma av det dramatiska havet med fiskare, det atmosfäriska ljuset, samt vad som ser ut att föreställa The Fighting Temaraire i bakgrunden

Hål i duken, smärre fläckar

558890

2018-07-13