Oljemålning med havsmotiv
Klubbat för:
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, sent 1800-/tidigt 1900-tal, troligen England, havsmotiv med fiskeskuta, signerad E. Hercher, olja på duk, ca 93x71 cm
Antagligen målad i stil efter J.M.W. Turner att döma av det dramatiska havet med fiskare, det atmosfäriska ljuset, samt vad som ser ut att föreställa The Fighting Temaraire i bakgrunden
Hål i duken, smärre fläckar
558890
2018-07-13