Gustavianska ljusstakar tenn omkring 1800
Klubbat för:
6 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, gustavianska, tenn, stämplar för Hans Wiksten Västerås, verksam 1782-1810/14), kannelerad stam, kvadratisk fotplatta på fötter, urnformad ljuspipa, lösa manschetter, höjd ca 29 cm
Manschetter något buckliga, slitage, anlöpningar
559088
2018-07-14