Dosa silver sannolikt 1700-tal

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

DOSA, silver, sannolikt 1700-talets slut med ciselerad och punsad dekor av blomster och snäckskal omkring kanten, locket med motiv föreställande romerska soldater, botten med otydliga stämplar, diameter ca 12 cm, totalvikt ca 274 g

Slitage, ställvis anlöpning

559092

2018-07-19