Dosa silver sannolikt 1700-tal
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DOSA, silver, sannolikt 1700-talets slut med ciselerad och punsad dekor av blomster och snäckskal omkring kanten, locket med motiv föreställande romerska soldater, botten med otydliga stämplar, diameter ca 12 cm, totalvikt ca 274 g
Slitage, ställvis anlöpning
559092
2018-07-19