Rörstrand matservis 1800-tal

Rörstrand matservis 1800-tal
Rörstrand matservis 1800-tal
Rörstrand matservis 1800-tal
Rörstrand matservis 1800-tal
Rörstrand matservis 1800-tal
Rörstrand matservis 1800-tal
Rörstrand matservis 1800-tal
Rörstrand matservis 1800-tal
Rörstrand matservis 1800-tal
Rörstrand matservis 1800-tal
Rörstrand matservis 1800-tal
Rörstrand matservis 1800-tal

Klubbat för:

800 SEK

Utropspris

2 500 SEK

RÖRSTRAND, matservis, 1800-talets slut, bestående av: terrin med lock och fat, 2 uppläggningsskålar, 6 mindre fat, 10 assietter, 11 mattallrikar, 3 bordstallrikar, saladjär, 5 djupa, fiskfat, såsskål (Gustavsberg), 3 tefat, uppläggningsfat

Bruksslitage, krackeleringar, missfärgningar, sprickor samt nagg

559110

2018-07-14