Hänge silver 1800-tal eller äldre

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

HÄNGE, silver, 1800-tal eller äldre, sydeuropa, korsformat med dekor av bl a granulater, kortsidor med infattade stenar i grönfärgat glas, inuti med löstagbart snidat kors i trä med skuren dekor, höjd ca 5,5 cm, total vikt ca 19,5 g

Jämför liknande kors från klostret på Mount Athos, Grekland.

Slitage, träkors sannolikt senare ersättning, en sten saknas

559246

2018-07-15