Bläckställ i form av tomte & vas Svenskt Tenn

Klubbat för:

450 SEK

Utropspris

1 500 SEK

VAS, BLÄCKSTÄLL, 1900-talets början, vas av tenn, stämplad firma "Svenskt Tenn Stockholm A8", gåvoinskription vid foten, bläckställ i form av tomte bredvid stubbe, bemålat gjutjärn, vasens höjd 13, bläckställens höjd ca 8 cm

Vas: slitage, repig
Tomte: slitage, färgbortfall, ej komplett

559438

2018-07-16