Vicke Lindstrand och Gerda Strömberg vaser

Klubbat för:

550 SEK

Utropspris

1 500 SEK

VICKE LINDSTRAND OCH GERDA STRÖMBERG, vaser, 2 st, vas av Vicke Lindstrand, Orrefors 1938, gröntonad fot, graverad dekor av dansande kvinna, höjd ca 25 cm, signerad, vas av Gerda Strömberg, Strömbergshyttan, ljusblått glas, höjd 21, bredd ca 16 cm

Lindstrand med nagg, Strömberg med smärre nagg, smuts, slitage

559449

2018-07-17