Kanagamask
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KANAGA, mask, 1900-tal, Mali, Dogon, skuren i trä, bemålad i svart och vitt, sammanfogad med läderband, höjd 103, bredd 51 cm
PROVENIENS: Från Magne Austads etnografiska samling, Norge.
HISTORIK: Masken föreställer Amma´s (skapelsegudens) hand och används specifikt i en rituell dans vilken skildrar världens skapelse.
Patina, saknar ett fåtal läderband
559486
2018-07-17