Karmstolar sannolikt för m/s Kungsholm

Klubbat för:

450 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KARMSTOLAR, 1 par, eventuellt tillverkade för m/s Kungsholm, 1920-tal, björk, ryggen med reliefdekor, fast stoppad rygg och sits klädd i tyg sannolikt från firman Bevilacqua, märkta 88, sitthöjd ca 50 cm

HISTORIK
M/S Kungsholm byggdes 1928, textilerna som användes till båten kom från den italienska firman Bevilacqua. Nummreringen 88 under stolarna kan tyda på att d stått i hytt 88.

Mindre slitage, stoppningen med skador

559712

2018-07-23