Rörstrand "Lila Spets"

Rörstrand
Rörstrand
Rörstrand
Rörstrand
Rörstrand
Rörstrand
Rörstrand
Rörstrand
Rörstrand
Rörstrand
Rörstrand
Rörstrand
Rörstrand
Rörstrand
Rörstrand
Rörstrand

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

RÖRSTRAND, "Lila Spets", 73 dlr, 1900-talets början, flintgods, bestående av 21 mattallrikar, 11 djupa tallrikar, 5 mindre djupa tallrikar, 19 förättstallrikar, 9 assietter, 2 uppläggningsfat, 2 skålar, 1 såskål, 2 saladjärer, 1 soppterin

Åldersrelaterad slitage.En del blekta, enstaka har nagg, krackelyr förekommer på de flesta, mindre spricka i soppterin, smärre missfärgningar på många, varav 9 st har kraftiga missfärgningar - 2 uppläggnsf. 1 mattallr., 2 förrättstallr., 4 assietter. En av de större skålarna tillhör en annan servis.

559713

2018-07-19