Glöggmuggar med kanna 1900-tal
Klubbat för:
600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GLÖGGMUGGAR, 1910-/1920-tal, 13 dlr, varav 12 glöggmuggar och 1 kanna, 6 muggar matchar kannan och är dekorerade med granar och tomtar, 6 muggar med dekor av hjärtan, samtliga mun/formblåsta och handmålade, höjd muggar ca 6,5, kannans höjd ca 21 cm
Bruksslitage, smuts, en liten spricka på en av tomtemuggarnas öra
559994
2018-07-20