Kunglig Dansk ´´Musselmalet´´ helbond matservis

Klubbat för:

14 500 SEK

6 000 SEK

KUNGLIG DANSK "Musselmalet", matservisdelar, 31 dlr., porslin, helblond, de flesta 1950-70-tal, bestående av: 8 djupa tallrikar, 13 mattallrikar, 2 skål på fot, 1 par ljusstakar, 1 uppläggninsfat, 2 vaser samt 3 skål, tallrikarsdiameter ca 24,5 cm

1 djup tallrik med nagg, 3 tallrikar med nagg, 2 tallrikar med sprickor, 1 skål på fot med 1 nagg, 2 av mattallrikar samt 2 skål på fat är andra sortering, enstaka mindra nagg förekommer

560001

2018-07-20