Kunglig Dansk ´´Musselmalet´´ matservisdelar

Klubbat för:

8 400 SEK

4 000 SEK

KUNGLIG DANSK "Musselmalet", matservisdelar, 30 dlr., porslin, 1900-talets andra hälft, bestående av: 6 djupa tallrikar, skålfat, såsskål på fat, sockerskål med lock, kanna, fat, skål på fot, 5 äggkoppar, pepparströare, saltströare, sockerströare, 2 muggar och fat, 1 tekopp och fat, tekopp, 2 assietter, 2 koppar, skål, tandpetare hållare, skålfatets diameter ca 32 cm

1 kanna med nagg, 1 äggkopp med nagg, 1 mugg med nagg, 1 fat med nagg, skål saknas lock, 2 ströaren saknas pluppar, enstaka mindra nagg förekommer

560009

2018-07-20