Fåtölj Torparen design Gustav Axel Berg
Klubbat för:
1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUSTAV AXEL BERG, "Torparen", fåtölj, 1940-tal, stomme i formböjd björk, klädsel i beige sadelgjord, sitthöjd 35 cm
HISTORIK
Gustav Axel Berg (1871-1971) drev sin möbelaffär på Kungsgatan i Stockholm mellan åren 1933-44. Berg kopplas samman med etablerandet av uttrycket "Swedish Modern".
Slitage, ej originalklädsel
560090
2018-07-21