Fåtölj Torparen design Gustav Axel Berg

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

2 000 SEK

GUSTAV AXEL BERG, "Torparen", fåtölj, 1940-tal, stomme i formböjd björk, klädsel i beige sadelgjord, sitthöjd 35 cm
HISTORIK
Gustav Axel Berg (1871-1971) drev sin möbelaffär på Kungsgatan i Stockholm mellan åren 1933-44. Berg kopplas samman med etablerandet av uttrycket "Swedish Modern".

Slitage, ej originalklädsel

560090

2018-07-21