Gungstol design Charles & Ray Eames
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CHARLES & RAY EAMES, "RAR", gungstol, Vitra, vit formgjuten glasfiberförstärkt plast, brun klädsel, ben i metall på trämedar, etikettmärkt Herman Miller Vitra, sitthöjd ca 44 cm
HISTORIK: Från sent 1950-tal till slutet av 1960-talet fick blivande föräldrar, anställda vid fabriken hos Herman Miller, en RAR-gungstol av företaget där de kunde sitta och vagga sina barn. RAR = Rocking Armchair Rod.
Bruksslitage, klädsel med fläckar
560100
2018-07-21