Värmetallrik Cholmondeley vapenporslin

Klubbat för:

850 SEK

Utropspris

1 200 SEK

VÄRMETALLRIK, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), vapenporslin, den engelska ätten Cholmondeley, europeiserande dekor i emaljfärger samt guld, diameter ca 24 cm, etikett medföljer

PROVENIENS: Göran Nilsson, privat samling, tidigare inköpt på S. Magaliff Antik-, Konst & Juvelaffär, Stockholm

Omfattande lagningar, avslag

560219

2018-07-25