Johan Fredrik Martin etsning

Johan Fredrik Martin etsning
Johan Fredrik Martin etsning
Johan Fredrik Martin etsning
Johan Fredrik Martin etsning

Klubbat för:

1 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

JOHAN FREDRIK MARTIN (1755-1816): Stockholm sedt från Mosebacke på södermalm, efter förlaga av Elias Martin, ur Svenska Vyer No 1, akvatint över konturetsning, 46x68 (något beskuren på kortsidorna)

PROVENIENS: Detta föremål kommer från en en samling som tillhört redaktören och författaren Nils Petter Tidmark (1910-1983), Tidmark publicerade sig främst inom området medeltida arkitektur och då Gotländsk sådan i synnerhet

Beskuren, gulnader, fläckar

560264

2018-07-23