Tidig golvlampa Josef Frank
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JOSEF FRANK (1885-1967), golvlampa, modellnummer 2368, även kallad "Lilla kamelen", formgiven 1939, detta exemplar tidigt 1940-tal, fot av mässing, fotplatta av mässing och gjutjärn, nedtill fyra fötter av mahogny, strömbrytare och elkontakt av bakelit, mässingen märkt SVENSKT TENN TYP G 2568, skärm av grön textil, höjd ca 143 cm inklusive skärm
PROVENIENS: Villa Parkudden, Djurgården, Stockholm.
Slitage, bucklor, senare skärm med slitage, ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen
560273
2018-07-24