Tidig golvlampa Josef Frank

Tidig golvlampa Josef Frank
Tidig golvlampa Josef Frank
Tidig golvlampa Josef Frank
Tidig golvlampa Josef Frank
Tidig golvlampa Josef Frank
Tidig golvlampa Josef Frank
Tidig golvlampa Josef Frank
Tidig golvlampa Josef Frank
Tidig golvlampa Josef Frank
Tidig golvlampa Josef Frank

Klubbat för:

4 000 SEK

5 000 SEK

JOSEF FRANK (1885-1967), golvlampa, modellnummer 2368, även kallad "Lilla kamelen", formgiven 1939, detta exemplar tidigt 1940-tal, fot av mässing, fotplatta av mässing och gjutjärn, nedtill fyra fötter av mahogny, strömbrytare och elkontakt av bakelit, mässingen märkt SVENSKT TENN TYP G 2568, skärm av grön textil, höjd ca 143 cm inklusive skärm

PROVENIENS: Villa Parkudden, Djurgården, Stockholm.

Slitage, bucklor, senare skärm med slitage, ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen

560273

2018-07-24