Knivskida samt kukri 1900-tal

Knivskida samt kukri 1900-tal
Knivskida samt kukri 1900-tal
Knivskida samt kukri 1900-tal
Knivskida samt kukri 1900-tal
Knivskida samt kukri 1900-tal
Knivskida samt kukri 1900-tal
Knivskida samt kukri 1900-tal
Knivskida samt kukri 1900-tal
Knivskida samt kukri 1900-tal
Knivskida samt kukri 1900-tal

Klubbat för:

750 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KNIV, Kukri, 1900-talets första hälft, Nepal, handtag av horn med mässingsdetaljer, avslut i form av lejonmaskaron, skida av rutmönstrat läder, med plats för 2 mindre knivar, SKIDA, för kukri, vitmetall med steninläggningar, rikligt ornerad, knivarnas längd 7 respektive 23,5 cm, total längd 26,5 cm

Knivblad med korrosion, skida med bucklor

560377

2018-07-25