Rörstrand kopparplåt

Rörstrand kopparplåt
Rörstrand kopparplåt
Rörstrand kopparplåt
Rörstrand kopparplåt
Rörstrand kopparplåt
Rörstrand kopparplåt
Rörstrand kopparplåt
Rörstrand kopparplåt

Klubbat för:

1 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

RÖRSTRAND, graverad kopparplåt för tillverkning av serien Singapore (tillverkad mellan 1889-1919), daterad Oktober 1884, graverad "Rörstrand", ca 31x31 cm

Historik: Under 1800-talet anammade Rörstrand förgraverade kopparplåtar för att skala upp prouktionseffektiviteten i ett försök att efterlikna den engelska produktionsmetoden. Detta ledde till en markant ökning i antalet serier som kunde produceras på samma gång. Plåten i fråga omhändertogs sannolikt av en anstäld, antingen efter Singapore-seriens tillverkningsslut eller under flytten från Stockholm till Lidköping 1929.

Repor och enstaka märken

560378

2018-07-25