Rudolf Pettersson akvarell

Rudolf Pettersson akvarell
Rudolf Pettersson akvarell

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

RUDOLF PETTERSSON (1896-1970): 91:an Karlsson, signerad och daterad Rud.Petersson -1937, akvarell, ca 32x19 cm

HISTORIK:
Rudolf Petersson var en svensk illustratör och tecknare, känd som skapare av serien 91:an Karlsson. Han tecknade 1919-1921 sporadiskt för tidningen Strix samt var reportagetecknare åt dagstidningen Cleveland News under några år på 20-talet.

Med dedikation, något gulnad

560401

2018-07-25