Rudolf Pettersson akvarell
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RUDOLF PETTERSSON (1896-1970): 91:an Karlsson, signerad och daterad Rud.Petersson -1937, akvarell, ca 32x19 cm
HISTORIK:
Rudolf Petersson var en svensk illustratör och tecknare, känd som skapare av serien 91:an Karlsson. Han tecknade 1919-1921 sporadiskt för tidningen Strix samt var reportagetecknare åt dagstidningen Cleveland News under några år på 20-talet.
Med dedikation, något gulnad
560401
2018-07-25