Rudolf Pettersson akvarell
Vollendet
2018-07-25
560401
| Höchstes Gebot | 2 200 SEK |
| Schätzwert | 1 500 SEK |
RUDOLF PETTERSSON (1896-1970): 91:an Karlsson, signerad och daterad Rud.Petersson -1937, akvarell, ca 32x19 cm
HISTORIK:
Rudolf Petersson var en svensk illustratör och tecknare, känd som skapare av serien 91:an Karlsson. Han tecknade 1919-1921 sporadiskt för tidningen Strix samt var reportagetecknare åt dagstidningen Cleveland News under några år på 20-talet.
Med dedikation, något gulnad