Kabinettskåp barock sannolikt Flandern
Klubbat för:
31 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
KABINETTSKÅP, barock, sannolikt Flandern, fanerat med sköldpadd, svartmålat med lister i ebenholts, inläggningar av friser i ben, mittfronten med dörrar inlagda med portalmotiv, bakomliggande lådinredning, graverade metallbeslag, höjd ca 147, 95x44 cm
Nycklar medföljer
LITTERATUR: Lars Sjöberg & Anneli Welin: The splendour of the baroque, Stockholm 2001, sidan 108, jämför kabinettskåp
Renoverat och kompletterat, något omarbetat, smärre skador
560443
2018-07-28