Kanna 1700-tal

Kanna 1700-tal
Kanna 1700-tal
Kanna 1700-tal
Kanna 1700-tal
Kanna 1700-tal
Kanna 1700-tal
Kanna 1700-tal
Kanna 1700-tal
Kanna 1700-tal
Kanna 1700-tal
Kanna 1700-tal
Kanna 1700-tal
Kanna 1700-tal
Kanna 1700-tal

Klubbat för:

750 SEK

Utropspris

1 000 SEK

KANNA, 1700-tal, möjligen Holland, fajans, dekor i blått motiv av landskap med blomster, lock märkt med HA, tumgrepp med musselformation, höjd ca 16 cm

Slitage, kant- och fotnagg, sprickor, glasyrbortfall, lockets fäste med bristning

560477

2018-08-06