Kanna 1700-tal
Klubbat för:
750 SEK
Utropspris
1 000 SEK
KANNA, 1700-tal, möjligen Holland, fajans, dekor i blått motiv av landskap med blomster, lock märkt med HA, tumgrepp med musselformation, höjd ca 16 cm
Slitage, kant- och fotnagg, sprickor, glasyrbortfall, lockets fäste med bristning
560477
2018-08-06