Upsala Ekeby keramikföremål
Klubbat för:
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
UPSALA EKEBY, keramikföremål, 5 st, 1930-tal, bestående av fat, (2) vaser, urna, samt. skålfat, samtliga glaserat lergods, samtliga stämplade Ekeby, vasernas höjd 19-20 cm, urnans höjd ca 14 cm, fatets diameter 31, skålfatets diameter 23 cm
Fläckar och märken förekommern, krackelyr och mindre sprickor förekommer, urnans ena handtag med lagning
560508
2018-07-25