Upsala Ekeby keramikföremål
Klubbat för:
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
UPSALA EKEBY, keramikföremål, 5 st, 1930-tal, bestående av (4) urnor samt. skålfat med ljushållare, samtliga glaserat lergods, samtliga stämplade Ekeby, urnornas höjd ca 12-20, skålfatets diameter 24 cm
Repor och ytkrackelyr förekommer, stearinrester i ljushållarna
560512
2018-07-25