Rokokostilskåp

Rokokostilskåp
Rokokostilskåp
Rokokostilskåp
Rokokostilskåp
Rokokostilskåp
Rokokostilskåp
Rokokostilskåp
Rokokostilskåp
Rokokostilskåp
Rokokostilskåp
Rokokostilskåp
Rokokostilskåp

Klubbat för:

7 400 SEK

Utropspris

7 000 SEK

SKÅP, 1910-/20-tal, rokokostil, stomme fanerad i mahogny, underredet och krönet bronserat, krönet med pastellagedekor, överdelen bemålad med engelsk jaktscen, invändigt inrett med hyllplan fanerade i mahogny, höjd ca 180, 50x105 cm

Proveniens: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.

Krackelyr och märken i bemålningen, underredet med märken, åldersrelaterat slitage,

560587

2018-07-26