Skrin rokokostil
Klubbat för:
1 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
T PETERSSON, skrin, silver, Norrköping, 1930, rokokostil, bombéformad på fyra bladformade fötter, lock med gångjärn, invändigt förgyllt, graverat monogram till undersidan, sockertänger, silver Gewe, Malmö, 1940, sockertänger, silver, höjd ca 9.5 cm, totalvikt ca 416 g
Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.
Locket är lite svart att stänga, bruksslitage, ställvis anlöpning
560591
2018-07-26