Skrin rokokostil

Skrin rokokostil
Skrin rokokostil
Skrin rokokostil
Skrin rokokostil
Skrin rokokostil
Skrin rokokostil
Skrin rokokostil
Skrin rokokostil
Skrin rokokostil
Skrin rokokostil
Skrin rokokostil
Skrin rokokostil
Skrin rokokostil
Skrin rokokostil
Skrin rokokostil
Skrin rokokostil
Skrin rokokostil
Skrin rokokostil

Klubbat för:

1 800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

T PETERSSON, skrin, silver, Norrköping, 1930, rokokostil, bombéformad på fyra bladformade fötter, lock med gångjärn, invändigt förgyllt, graverat monogram till undersidan, sockertänger, silver Gewe, Malmö, 1940, sockertänger, silver, höjd ca 9.5 cm, totalvikt ca 416 g

Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Locket är lite svart att stänga, bruksslitage, ställvis anlöpning

560591

2018-07-26