Kanna i form av en fiske

Kanna i form av en fiske
Kanna i form av en fiske
Kanna i form av en fiske
Kanna i form av en fiske
Kanna i form av en fiske
Kanna i form av en fiske
Kanna i form av en fiske
Kanna i form av en fiske
Kanna i form av en fiske
Kanna i form av en fiske
Kanna i form av en fiske
Kanna i form av en fiske

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KANNA, porslin, Kina, Quing, sent 1800-tal, i form av en fiske med polykrom dekor samt yin yang symboler, höjd ca 15.5 cm

Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Bruksslitage, hantagen med en spricka til botten

560593

2018-07-26