Lockask sannolikt Steinschönau

Klubbat för:

600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

LOCKASK, glas, sannolikt Steinschönau, 1900-talets början, med emaljmålad polykrom dekor i grön, blå, röd gul samt guld, höjd ca 16 cm

Proveniens: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.

Bruksslitage, locket med en nagg till kanten

560609

2018-07-26