Simon Gate champagneglas

Simon Gate champagneglas
Simon Gate champagneglas
Simon Gate champagneglas
Simon Gate champagneglas
Simon Gate champagneglas
Simon Gate champagneglas

Klubbat för:

2 400 SEK

2 500 SEK

SIMON GATE, champagneglas, 12 st, 1900-talets första hälft, formgivna 1918, modell GS521, Sandvik, rökfärgat sodaglas, höjd ca 18 cm

Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Smärre slitage, några mindre tillverkningsdefekter

560611

2018-07-26