Wakizashi
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
WAKIZASHI, meiji-perioden (1868-1912), saya i lackerat trä, hakabi i koppar, menuki i mässing, same i stingrockeskinn, total längd ca 63 cm
Proveniens: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.
Saknar tsuba, slitage och skador
560612
2018-07-26